MZ Photo
logo
Mount Zion Methodist Heritage Chapel, Per Lane, Upper Brockholes, Halifax HX2 8XG

Mount Zion Chapel, Halifax. Marriages.

The Calderdale Archive Service indicates the following regarding researching earlier marriages at Mount Zion:

Even though copies (the main ones required by law) of Mount Zion marriage registers would be with the General Register Office, the duplicates which (presumably) would have been kept at Mount Zion at one time, have obviously not been deposited here at WYAS Calderdale (this is not a legal requirement).
This is a pattern often repeated with nonconformist places of worship: even though marriages were licensed to be performed from one date or another, marriage registers do not always survive to be deposited by enlightened individuals in archives such as ours. One assumes: they were simply lost
OR they were kept in private hands
OR duplicates were not kept (we are not sure of the requirement in this respect)
OR duplicates were handed in with the main registers to the GRO at a subsequent stage (sometimes, after a ‘sort-through’ of things at the GRO, duplicate copies which are found there are sent to us, but this does not always happen).
Many gaps thus exist in the post -1837 nonconformist marriage records held here, but these gaps would not exist in the GRO record.
If you would like more details of Mount Zion marriages, then this would perhaps be a good place to start? General Register Office


Date Forename Surname Age Occupation Address
23/01/1915 Sam Bradley 23 Potter 15 Causway Foot

Annie Tatham 29 Cloth Weaver 114 Keighley Road
08/05/1915 William Holdsworth 64 Store Keeper 6 Prospect Row

Martha Thomas 59
15A Bradshaw Lane
08/05/1915 Elson Wilcock 25 General Clerk 15 Mixenden Crag

Mary Elizabeth Ashworth 23
Slack Heads, Bacup
22/05/1915 Willie Ackroyd 22 Picker Maker 44 Market St. Thornton

Sarah Alice Wilkinson 23 Dressmaker 3 Bradshaw Row
22/05/1915 Harold Midgley 24 Machine Tool Fitter 17 Jubilee Street

Ada Womersley 25
30 South View. Illingworth
04/08/1915 Enoch Mellor Lumb 24 Farmer Barkisland Hall Farm

Elsie Greenwood 25 Woollen Weaver 10 Grayshaw Syke
09/08/1915 Edgar Appleyard 24 Butcher 38 Chapel Lane, Queensbury

Mary Emma Charnoch 27 Woollen Weaver 11 Luddenden Place, Queensbury
13/11/1915 Arthur Bates 26 Railway Plate Layer 20 Holdsworth Road

Emma Rushworth 20
Oates Royd Farm. Queensbury
26/02/1916 Albert Buckle 38 Carting Agent 7 Foundry Street

Edith Ann Crabtree 31 Worsted Mender 60 Keighley Road
25/03/1916 William Percy Bartlett 23 Private. RAMC 17 Beckenham Place

Ivy Pickles 23
15 Roseberry Terrace
19/04/1916 Arthur Henry Rouse 35 Farmer Grayshaw Syke Farm

Elizabeth Greenwood 33
11 Grayshaw Syke
22/04/1916 John Willie Ayrton 25 Instrument Maker 15 Whitehall Road

Mabel Smith 24 Woollen Weaver Turners Fm, Ogden
22/04/1916 Joseph Robinson 24 Cadet, A Company Peterhouse, Cambridge

Alice Button 22
Soil Hill
30/12/1916 Harry Ambler 32 Private, 2nd Fourth WRR 2 Hays Lane

Mary Hannah Varley 29
360 Ovenden Road
22/05/1917 Henry Myers 36 Joiner/Journeyman 31 West End, Queensbury

Frances Ada Bradley 35 Worsted Weaver 5 Hays Lane
19/09/1918 Spencer Parkinson 25 Firebrick Manufacturer Warmleigh House

Elsie Bradley 23
Mayroyd Farm
25/09/1918 Robert Ingham 26 Farmer Long House Farm

Ada Greenwood 25 Worsted Coating Mender 12 Gray Shaw Syke
31/07/1919 George Tatham 35 Farmer 114 Keighley Road

Sarah Ellen Earnshaw 35
New Moss Farm
25/10/1919 Harry Garside 26 Electric Car Driver 21 Japan Street

Mary Woodburn 28 Worsted Coating Weaver Cockhill Gate Farm
27/11/1919 Christopher Robinson 28 Worsted Manufacturer West Royd

Amelia Lydia Horsfall 29
Stannary House
02/12/1919 James Henry Mitchell 37 Master Baker 200 Sydenham Rd

Jane Rushworth 34
18 Mill Lane. M
17/12/1919 Ernest Murgatroyd 40 Worsted Overlooker 4 Eton Street

Emily Riley 36
MZ Caretakers House
20/03/1920 Joe Greenwood 26 Master Butcher 252 Queens Road

Edith Alice Crowther 31
21 Norwood Rd Shipley
27/04/1920 John Hepworth Frobisher 28 Bankers Clerk 22 Heath Park Avenue

Hilda Bairstow 28
Albany House, Pellon
27/05/1920 Herbert Priestley 35 Joiner 258 Hanson Lane

Florence Greenwood 25 Worsted Twister 23 Kell Butts
09/06/1920 Leonard Holmes 25 Chauffeur Lane Head Farm

Sarah Elizabeth Wilson 25
10 Seedhill Terrace
17/07/1920 Walton Varley 28 Overlooker 229 Queens Road

Phyllis Cross 25 Cotton Weaver 17 Harrow Street
07/08/1920 Clement Turner 26 Newsagent 6 Lee Bridge

Mary Ellen Smith 24 Shop Assistant 18 Martin Street
28/12/1920 Fred Hanson 29 Farmer Furnace House, Eden Bridge

Grace Hanson 23
Forest House Farm
01/06/1921 Geoffrey Lloyd 45 Stationers Manager 5 Portland Place

Edith Annie Clegg 39
Thorn Lea
25/07/1921 Raymond Hoyle 18 Dyehouse Finisher 3 Bank Place

Florrie Baxter 18 Worsted Winder 23 Boy Lane
21/09/1921 Lewis John Carrington 24 Steam Roller Driver White Swan Inn. Holmfield

Mabel Johnson 23
White Swan Inn. Holmfield
22/10/1921 Edward Cole 37 House Painter 46 St Mark Street

Clara Bentham 28 Worsted Drawer 5 Brandy Hall
19/11/1921 Jesse Hartley 26 Worsted Warehouseman 23 Holdsworth Road

Beatrice May Halls 24 Worsted Drawer 39 Holdsworth Road
22/12/1921 Fred Robertshaw 24 Produce Merchant 24 Beechwood Avenue

Doris Freda Scott 24
9 Brougham Road
01/04/1922 Herbert Fielding 21 Cotton Doubler 13 Albion Street. Sowerby Bridge

Nellie Baxter 22 Cotton Card Room Hand 23 Boy Lane
15/04/1922 Ernest Midgley 20 Brick Maker 22 Illingworth Road

Edith Blackburn 22 Worsted Twister 19 Illingworth Road
03/06/1922 George Frederick Webb 26 Joiners Labourer 5 Ripon Terrace

Florence Dorothy Beaumont 27 Worsted Winder 31 Seedhill Row
09/09/1922 Dick Smith 26 Boot and Shoe Maker 5 Seedhill Terrace. M

Minnie Bairstow 25 Worsted Weaver Upper Brockholes Farm
31/03/1923 Joe Binns 42 Gas Works Labourer 8 Pharoah Lane

Ann Smith 42 Worsted Reeler 5 Seedhill Terrace. M
31/03/1923 Elsworth Ramsden 40 Plumber Woodbine Cottage

Ellen Garforth 39
15 Masons Green
28/04/1923 William Henry Blackburn 44 Boiler Maker 2 Nora Terr, Bramley

Clara Sykes 38 Worsted Twister 2 Seedhill Terrace
28/06/1923 Thomas Robinson Baxter 23 Worsted Weaver 23 Boy Lane

Margaret Jane Metcalf 19 Domestic Servant 2 Heath Avenue
17/04/1924 Clement Bairstow 34 Iron Spindle Maker Albany House, Pellon

Annie Pinder 25
28 Beech Hill Terrace
23/04/1924 Grosvenor Perfect 27 Railway Clerk 52 Woodside View

Gladys May Robertshaw 28
24 Beechwood Avenue
09/07/1924 Sam Greenwood 28 Farmer Grey Shaw Syke

May Smithies 25 Blanket Weaver Upper Brockholes
03/09/1925 Joe Wilson 26 Grocer 5 Causeway Foot

Olive Kershaw 26 Worsted Twister 6 Well Street. D
26/09/1925 Asa Jowett 30 Boot Repairer 28 Bottomley Holes. Thornton

Edith Ayrton 25 Under-clothing Machinist 12 Upper Brockholes
15/05/1926 James Rawson 23 Slate and Plasterer 32 Nursery Lane

Lilian Baxter 21 Shop Assistant 23 Boy Lane
22/05/1926 Stanley Spencer 22 Worsted Warper 29 Mount Tabor

Ethel Brown 27 Worsted Drawer 4 Lumb Terrace
02/08/1926 Wilfred Jagger 30 Motor Engineer 27 Alma Street. Queensbury

Carrie Tatham 25 Dressmaker 114 Keighley Road
04/10/1926 Norman Holdsworth Dean 26 Motor Engineer 11 Heath Park Avenue

Phyllis Lassey 21
Green Lane Farm
23/12/1926 Wilfred Wade 38 Tram Driver 57 Ripon Street

Annie Boocock 37
5 Wyvern Place
21/05/1927 John Ratcliffe 22 Worsted Packer 21 Bradshaw Row

Annie Atkinson 25 Worsted Weaver 30 Ann Street, Denholme
15/08/1927 Wilfred Sutcliffe 29 Mechanical Engineer 18 King Edwards Terrace

Selina Beaumont 30
31 Seedhill Row
20/08/1927 Frederick Farnell 26 Leather Merchants Traveller 10 Blackwood Grove

Doris Firth 25 Worsted Weaver 47 Bradshaw Lane
23/08/1927 John Lassey 25 Motor lorry Driver Green Lane Farm

Edith Newell 22
3 Lane Head Farm
17/09/1927 Harry Sutcliffe 18 Grocer's Assistant 30 Mill Lane

Mary Hudson 18 Silk Burler and Mender 15 Upper Brockholes
26/09/1927 Willie Moorhouse 21 Fruiterer Trap Cage Farm

Elsie Smithies 22 Fruiterer's Shop Assistant Brockholes Farm
05/12/1927 Lewis Ayrton 45 Cabinet Maker Thorn Lea

Alice Greenwood 36 Book Keeper Greyshaw Syke
20/02/1928 Alfred Moore 22 Farmer 28/29 Illingworth Road

Annie Foster 23
New Moss Farm
07/04/1928 Harry Gordon Wilkinson 26 Electrician 1 Hugill Street. T

Clara Beaumont 26 Worsted Winder 31 Seedhill Row
21/06/1928 William Stanley Parker 34 Cinema Manager 25 Franklin Street

Nellie Robertshaw 23 Pianist 24 Beechwood Avenue
08/09/1928 Harrison Ward 51 Telegraph Construction Foreman 4 Acorn Street

Mary Hannah Dawson 49 Worsted Drawer 67 Battinson Road
01/04/1929 John Boocock 17 Grocers Assistant 134 Claremount Road

Mona Wagstaff 19 Cloth Finisher 54 Keighley Road
16/05/1929 Frances Marchant Smithies 26 Wire Diamond Die Polisher 2 Brighton Street

Lilian May Wilcock 20 Worsted Spinner's Clerk 109 Beechwood Road
19/04/1930 Herbert Edwards Fairburn 29 Farmer Woodlands Farm

Flrorence Gertrude Cunningham 23
Thorn Cottage, Tripping Green
02/08/1930 Anthony Rushworth 30 Motor lorry Driver 20 Mill Lane

Elizabeth Midgley 30 Load Sorter 27 Clough Lane
28/02/1931 William Greenwood 27 Wire Temperer 21 Lee Bank

Phyllis Tidswell 21 Silk Warp Dresser 51 Keighley Road
11/07/1931 Cecil George Goodliffe 25 Railway Goods Porter 4 Ramsgate Street

Mildred Newell 22 Worsted ????? 2 Dale Crest, Ogden
06/08/1931 Joseph William Nelson 21 Farmer & Dairyman Moss Farm

Clara Waddington 21
Cockhill Farm
26/09/1931 John Arthur Chapman 24 Machine Tool Planer 27 Westwood Ho

May Newell 24 Mender Furnishing Fabrics 2 Dale Crest, Ogden
22/10/1931 Harold Rushworth 25 Journeyman Butcher 16 Mill Lane

Laura Eileen Ayrton 21 Canvas Weaver 45 Range Lane
05/11/1931 Frank Brown 27 Electrical Engineer Journeyman 144 Boothtown Road

Nellie Atkins 22 Worsted Colour Matcher 35 Hays Lane
13/11/1931 Harry Moore 31 Wholesale Grocer 28 Illingworth Road

Doris Standeven 28 Stationers Clerk 36 Keighley Road
23/04/1932 Frank Robinson 25 Cattle Remover Sun Side Farm

Mary Holt 23 Dairy Maid Shugden Farm
29/10/1932 Frederick Milton Moss 22 Worsted Whseman 4 Gat Thorn Terrace

Eileen Shackleton 24 Toffee Packer Rocks Farm
26/12/1932 Walter Denison Jackman 35 Motor Mechanic/Foreman 90 Oxford Lane, Siddall

Edna Ambler 37 Confectioners Assistant 2 Hays Lane
23/01/1933 Joe Crossley 29 Mfg Confectioners Packer 23 Naylor Street

Agnes Lilian Broadbent 24 Carpet Planners Clerk Park Lane Ends
11/04/1933 James Edwin Halstead 61 Retired Building Contractor 75 Langdale Street

Minnie Pickles 47
34 Emscot Street
25/11/1933 William Sumner 26 Farm Labourer 6 Far Fold

Annie Midgley 26 Worsted Winder 27 Clough Lane
09/12/1933 Clifford Emmott 40 Wool Scourer Old Corn Mill

Alice Midgley 35
27 Clough Lane
08/03/1934 Leonard Sutcliffe 24 Worstd Spinning Overlooker 5 Illingworth Road

Marian Willman 25 Worsted Rover 3 South Cliffe
14/03/1934 Charley Gibson 30 Master Butcher Yew Tree Farm

Alice May Lennock 23 Carriage Proprietors Clerk 13 Shay Lane
24/03/1934 Sunley Farnell 26 Worsted Mill Engineer 28 Stanningly Hall Cottage

Emily Midgley 30
27 Clough Lane
14/07/1934 Joseph Arthur Helliwell 27 Iron Turner 90 Railway Terrace

Phyllis Whitlam 29
33 Keighley Road
25/08/1934 Edwin Smith 25 Butcher's Assistant 52 Keighley Road

Doris Hesford 25 Grocer's Assistant 10 Natty Lane
01/09/1934 Willie Helliwell 26 Brickyard Labourer 4 Penn Street

Clara Alice Shackleton 28 Manufacturing Confectioner's Box Maker Rock Farm
22/09/1934 Richard Beverley 18 Journeyman Baker 23 Boy Lane

Doris Baxter 20 Worsted Spinner 23 Boy Lane
04/03/1935 Thomas Ewart Heseltine 29 Journeyman Plumber 6 Crown Road

Elsie Marion Ingham Murgatroyd 22 Worsted Twister Long House Farm
23/03/1935 Benjamin Waddington 25 Worsted Colour Matcher 5 West View Terrace

Florence May Turner 22 Worsted Twister 151 Ovenden Road
21/05/1935 Verney Crabtree 47 Farmer 2 Upper Brockholes Farm

Betsy Hall 54
3 Upper Brockholes Farm
26/09/1935 John Congreve 27 Mill Furnishers Shop assistant 7 Natty Lane

Mary Ellen Eastwood 42 Worsted Coating Mender 47 Club Lane
04/01/1936 Herbert Crapper 29 Worsted Piecer 5 School Terrace

Mary Rushworth 26 Worsted Drawer 8 Mill Lane
29/02/1936 Albert Edward Jobber 53 Chemical Worker 20 Granite Street Armley

Lily Sykes 52 Hosiery Passer 13 Clough Lane
09/04/1936 Jack Eastwood 28 Brass Finisher 12 Clough Lane

Rose Hudson 25 Furnishing Fabrics Weaver 15 Upper Brockholes
17/10/1936 Arthur Mitchell 26 Electricity Works Inspector 5 Union Street South

Eileen Elizabeth Garth 21 Assessment Clerks Assistant Syke Cottage
27/03/1937 Wilfred Sutcliffe 27 Under Overlooker, Worsted Warping 4 Riley Lane

Hilda Birchenough 25 Worsted Mender 2 Horton Place
27/03/1937 Sam Bates 20 Milk Purveyer 21 Booth Bank

May Rushworth 21 Worsted Warper 6 Mill Lane
12/01/1938 John Joseph Brown 53 Painter and Decorator (Master) 1 Heathy Lane

Hilda Holmes 43
18 Heathy Lane
14/04/1938 George Ashton 27 Worsted Spinning Overlooker 3 Wilson's Court

Beatrice Atkins 27 Worsted Winder 49 Clough Lane
03/12/1938 John Joseph Corcoran 47 Chef RAF, Officers' Mess RAF. Ulleskelf

Maggie Smith 38 Worsted Spinner 28 Hays Lane
11/05/1940 Thomas Edward Ross 26 Motor Omnibus Conductor 37 Illingworth Road

Elsie Margaret Hood 21 Manufacturing Confectioners Packer 130 Keighley Road
11/05/1940 Norman Berry 26 Brass Foundry Labourer 16 Kinderley Street

Mary Ambler 28 Overalls Machinist 1 Upper Brockholes
27/07/1940 James Douglas Ayrton 30 Incorporated Acountant Pundles, Bradshaw

Mary Wilson 23 Carpet Works Typist Lower Brockholes Farm
22/08/1940 Arthur Hamer 30 Motor Omnibus Conductor 12 Lower Hope Street

Lily Sykes 29 Dressmaker 13 Clough Lane
29/10/1940 Fred Greenwood 29 Master Joiner Cobble Bank Farm

Marian Broadbent 27 Carpet Sewer Park Lane Ends
12/04/1941 Charles Barlaw 47 Reservoir Keeper Mixenden Reservoir

Nellie Earnshaw 41
24 Hays Lane
24/06/1941 Kenneth Hartley 25 Farmer and Butcher Ryecroft Farm

Irene Motley 24 Blanket Weaver 47 Ovenden Road
06/12/1941 Leslie Kelly 26 Dyers' Labourer 45 Moor End Road

Daisy Walker 23 Hosiery Manufacturers' Supervisor 10 Causeway Foot
03/02/1942 Harry Cooper 32 Driver 2119951. 71st Cpy.C.W. Royal Engineers 2 Foreside Lane

Audrey Batho 18 Worsted Winder 5 Syke Lane
02/09/1942 John Knox Illingworth 28 Lt, The Duke of Wellington Reg.(Head Dyer) 23 Hollins Lane

Vera Bancroft 25 Cabinet Makers' Clerk Dale Crest, Ogden
20/01/1944 John Kewley Burns 27 Sergeant, RAMC Ovenden Park Camp

Margaret Williams 26 State Registered Nurse Lly---. Pistylli? Nevin
06/04/1944 Walter Pinder 25 Motor lorry Driver 9 Shirley Terr, Gomersall

Winifred Bainbridge 27 Munitions worker, Barmaid 36 Rawson Avenue
03/07/1944 Thomas Shepley 33 RAF Brick Lea, Campsall Road

Alice Bancroft 34 SRN Dale Crest, Ogden
14/04/1945 Leslie Feather 31 Machine Tool Turner 20 Fife Street

Olwen Sutcliffe 29 Tailoress 7 Grove Street
26/07/1945 Ted James Watler 26 Army Corporal Asaph Farm Harpenden

Mabel Smith 20 Munitions Worker, Shop Assistant 9 Whitegate North
30/08/1945 Richard Rogers 31 Staff Sergeant, REME Thorn Lea

Betty Lumb 25 Hospital Nurse Thorn Lea
20/10/1945 Joe Lister 22 Private RAOC 222 Moor End Road

Doreen Earnshaw 23 ? Reservoir House, Mixenden
04/05/1946 George Alan Bownes 28 Clerk, Borough Cleansing 46 Godfrey Road

Bessie Bancroft 29 Insurance Clerk Dale Crest, Ogden
03/06/1946 Donald Gregson 22 Licenced Victualler Duke of York, Shelf

Mabel Holmes 25
35 Hays Lane
21/12/1946 William Arthur Greenwood 20 Sapper. R.E. 7 Sod House Green

Edna Garside 19 Sewing Machinist Lyndene, Causeway Foot
05/04/1947 Harry Dugdale 32 Journeyman Upholsterer Scarr Bottom, Myth.

Audrey Smith 28 Telephone Operator Whitegate North
26/04/1947 Fred Gledhill 42 Wire Drawer 42 Undercliffe Terrace

Mary Robinson 35 Assistant Wool Sorter 16 Hays Lane
05/07/1947 Leslie Summerscales 26 Painters' Labourer 31 Clough Lane

Patricia Pearton 21 A.C.W.I. W.A.A.F. 328 Cable St. London
03/04/1948 Stanley Lassey 28 P.O. Engineer 3 Elm Avenue. S.B.

Peggy Smith 26 Worsted Spinner's Clerk Whitegate North
29/07/1948 Jack Stocks 32 Driller, Woodworking Machinist 9 Haddassah Street

Betty Florence Hood 28 Clerk, Ministy of Food 130 Keighley Road
14/08/1948 Harry Leslie Blackburn 27 Auto electrical storekeeper 90 Oxford Lane, Siddall

Mavis Ambler 24 Solicitors' Clerk 14 Mason Green
06/11/1948 Kenneth Chandler 23 Architects' Assistant 60 Nowell Mt. Leeds

Vera Yvonne Newell 27 Telephonist, BR. Dale Crest, Ogden
12/03/1949 Sydney Cartwright 28 Farm Labourer Hartsoil Farm, Brighouse

Verdis Holmes 23 Wool Packer 35 Hays Lane
11/06/1949 Sydney Evans 25 Overlooker, Worsted Drawing 50 Thornbury Drive, Clayton

Mildred Ratcliffe 21 Worsted Drawer 7 Bradshaw Lane
08/07/1949 Harold Lockley 29 Wool Warehouseman 8 Southlands

Joan Ayres 19 Worsted Weaver 60 Bradshaw Lane
23/07/1949 Miles Midgley 65 Retired Farmer 62 Bradshaw Lane

Rebecca Smith 64 Worsted Beamer 8 Pharoah Lane, Ogden
12/08/1950 Donald Firth 26 Motor Mechanic 6 Chester Place

Elsie Ingham 21 Clerk, Wire Mill 9 Seedhill Terrace
30/09/1950 John Merry Houston 31 Motor lorry Driver 19 Waddell Ave. Glenmavis

Marion Tempest 41 Embroidress 16 Grange Street
19/12/1950 Arnold Crowther 68 Retired Worsted Spinners Manager 39 Kingston Street

Ethel Blackburn 48 Worsted ? 44 Violet Street
05/04/1951 Harry Atkins 34 Machine Tool Turner 49 Clough Lane

Florence Wogan 36 Manageress, Wire Works 57 Mill Lane
20/06/1951 Brian Chaimberlain Keighley 22 Architect 6 Savile Royd

Patricia Rothera 20 Ledger Clerk Crag House, Mix.
07/07/1951 Neville Wood 22 Sergeant R.E. 35 Beechwood Drive

June Earnshaw 21 Shorthand Typist Heights Lodge
20/12/1951 Arthur Longbottom 57 Sheet metal Worker 36 Bradshaw Lane

May Chapman(Newell) 44 Shop Assistant 1 Green Lane
31/05/1952 Ernest William Shaw 25 Farmer Owlers Farm, Shackleton

Margaret Ruth Ingham 25 Clerk, Bakers & Confectioners Long House Farm
31/07/1952 John Anthony Carter 23 Grammer School Teacher 5 Devon Street

Margaret Horner 23 Infants School Teacher Green Lane Farm
06/09/1952 Ronald Aspinall 32 Gas Engineers Driller Bradshaw Tavern

Eliza Greenwood 47 Warehouse Assistant Cobble Bank Farm
13/09/1952 Thomas Coverdale 48 Cloth Finisher 17 Wesley Terrace

Edith Hey 49 Mender 62 Keighley Road
01/11/1952 Gordon Alexander Friend 28 Woodworking Machinist 5 Upper Brunswick Street

Rita Dixon 16 Shop Assistant, Co-op 27 Hays Lane
13/12/1952 John Russell Hopkins 23 Confectionery Sales Representative 19 Court Lane

Kathleen Horner 21 Typist, Toffee Works Green Lane Farm
28/03/1953 Geoffrey Brown Naylor 21 Heavy Goods Driver 2 Rose View, Field Head Lane

Brenda Wharton 20 Weigher, Toffee Works 55 Clough Lane
19/11/1955 Harold Eastwood 57 Carding & Spinning Foreman 11 Friendly Avenue

Hannah Blanche Livesey 53 Solderer (light Engineering) 4 Fern Street
28/01/1956 David Patchett 21 Lorry Driver Brookhouse Farm

Joan Ellison 22 Clerk, Builders Merchant 6 Churn Milk Lane
18/02/1956 Laurie Watson 25 Warpers Assistant, Worsted 9 Minorca mount

Patricia Bancroft 18 Burler & Mender Halifax Golf Club
31/03/1956 John Bill Hunter 25 Gen Worker, Dairy Farm Lower Field Bottom Farm

Jean Elizabeth Robinson 23 Tailoress? Syke Farm
20/10/1956 Geoffrey Dixon 28 Fitter Electric motors 36 Cousin Lane

Mary Wilkinson 31 Bookkeeper Electric Motors Taylors Farm
30/08/1958 Henry James Cainey 41 Clerk of Works 34 Highfield Crescent

Joyce Keighley 37 Clerk, Primary school 19 Clough Lane
11/10/1958 Brian Sunderland 20 App Jig & Tool Maker 1 Stoney Royd Terrace

Jean Congreve 21 Shorthand Typist 113 Nursery Lane
04/04/1959 David Crossley 23 Confectionery Sales Representative 147 Cousin Lane

Patricia Airey 22 Clerk, Dye Works 70 Tofts? Grove
05/04/1959 Alan Welburn 28 BSc. Elec engineers 18 Whitehill Road

Angela Wharton 20 Carpet designer The Glen
24/03/1960 Wilfred Sutcliffe 41 Funeral Director 5 Church Terrace

Cora Ward 33 Directors Sec. Hosiery factory 3 Clough Lane
24/12/1960 David Frederick Farrar 23 Graduate Trainee Engineer Strathmore, 10 Savile Park

Stephanie Wade 20 Solicitors Private Secretary 118 Illingworth Road
21/03/1964 Stewart Pearson 37 Optician Flat 9 Innes House, Elgin

Yvonne Wharton 22 Radiographer The Glen
03/09/1964 Michael David Wilkinson 27 Agricultural Contractor Taylors Farm

Judith Saxton Wainwright 26 Book Keeper 567 Ogden Lane
26/12/1964 John Stephen Settle 23 Engineer, Plastics Factory Ashville, Wainstalls

Pamela Wade 20 Ladies Hairdresser 118 Illingworth road
15/03/1968 Peter Dolan 37 Engineers Foreman 119 Claremount Road

Ena Jewson 22 Clerk, Biscuit Manufacturers 17 Upper Brockholes
22/08/1971 Michael Frederick Greetham 25 Assistant Architect 25 Rawlins St. Liverpool

Jane Margaret Tatham 22 Primary School Teacher 3 Turner Place
05/08/1972 Christopher Harvey 22 Warehouseman, Blanket Mill 34 Grove Avenue

Lynn Patricia Sutcliffe 21 Sewing Machinist 6 Abbotts Terrace
16/06/1973 Rodney Glynn Peaple 29 Tractor Driver 159 Healey Wood Road

Rita Anne Sutcliffe 26 Shorthand Typist 6 Abbotts Terrace
22/06/1975 Peter Guy Watson 31 Manufacturing Jeweller 73 Main Street

Sandra Lesley Dawson 31
47 Club Lane
02/08/1975 Richard Jenkin 23 Bank Official 9 Brougham Street

Janette Leslie Bairstow 21 Student Teacher Woodhouse Mill PO. Sheffield
16/08/1975 Harold David Holgate 19 Apprentice Engineering Fitter 47 Houghton Towers

Beverley Ambler 22
9 Bradshaw View
14/05/1977 Nicholas Rawson 19 Contractors Electrician 537 Moor End Road

Gillian Lesley Blackburn 20 Joiners Shop Assistant 6 Brant Avenue
04/06/1977 David Andrew Newton 21 University Student 1 Green Lane

Susan Elizabeth Stocks 22 Chain Store Sales Assistant Brookhouse Farm
23/06/1978 Martin James Pickwell 22 Engineer Welder 34 Dayclose, Althorpe

Victoria Claire Stocks 19 Jewellry Shop Assistant Brookhouse Farm
01/09/1979 David Lewis Sampson 25 Greengrocery Salesman Mount Pleasant

Carole Elizabeth Wood 20 Manageress.Dress Retailers 7 Riley Lane
10/05/1980 Iaian Stewart Lawson 24 Audit Technician 78 Abbey Park Road

Heather Ann Lawson 22 Clerical Assistant 78 Abbey Park Road
14/06/1980 John Horsman 22 Frame Erector Bedding 18 Blackmires

Pamela Rose Shepherd 20 Sewing Machinist Bedding 18 Blackmires
20/06/1980 Michael Jeremy Stocks 23 Van Driver Brookhouse Farm

Andrea Goil Sutcliffe 20 Worsted Spinner Brookhouse Farm
08/09/1980 David Harry Jowett 29 Plumber Moss House, Roper Lane

Joan Mary Crabtree 22 Barmaid, Restaurant Upper Brockholes Farm
20/09/1980 Stuart Peter Sunderland 26 Electrical Switchgear Manufacturer 21 Green Lane

Julie Sarah Dixon 22 Meat Packer, Butchers 2 Crabtree Hall Farm
24/10/1981 Christopher Merchant 25 Intermediate Transport Officer? 27 Causeway Foot

Catherine Baldwin 25 Medical Secretary, Hospital 27 Causeway Foot
21/08/1982 Herbert Wilkinson 65 Garage Proprietor 173 Illingworth Road

Mavis Blackburn 58 Lecturer, Further Education 6 Brant Avenue
14/02/1984 Brian Michael Murphy 46 Director, Garage Mount Zion Farm

Judith Ann Crabtree 27 Restaurant Manageress Upper Brockholes Farm
18/08/1984 John Clancy 25 Tool Maker, Plastic injection moulds Heathfield, Luddenden Foot

Beverley Karen Naylor 19 Assistant, Clothing Retailers 83 Meadow Drive
31/08/1985 Gary Fielding 25 Joiner 20 Eastwood Avenue

Catherine Patricia Ayrton 29 Sales, China Retailers Broad Acres
29/03/1986 David Ellam 33 Furnishing Fabrics Weaver 7 Dacre Close, Hightown

Catherine Sumner 27 Tax Officer, I.R. 69 Illingworth Avenue
05/07/1986 Anthony Cochrane 21 Insulation Engineer 2 Myrtle Place

Nichola Jayne Swallow 21 Computer Operator. Mail Order 2 Myrtle Place
11/11/1989 Ian Michael Hogg 31 Engineer, Hydraulics 12 Victoria Avenue

Anne Julie Frankland 29 Accounts Clerk 19 Ashlar Grove
25/06/1994 Kenneth Graham Leighton 22 Warehouse Manager 53 Mount Avenue, Bradford

Yvonne Patrick 31 Domestic Service Manager Crag House, Mix.
29/04/1995 Andrew Philip Lawton 35 Building Contractor Stoney Hall Farm

Lillian Margaret Hooson 40
Stoney Hall Farm
22/06/1996 Andrew Jonathan Thompson 29 Cabinet Maker 43 Windmill Crescent

Carol Lesley Corbett 28 Team Leader, Building Society 43 Windmill Crescent
06/09/1997 Peter Darrel Craigie 26 Commercial Assistant, Engineers 13 Natty Lane

Leonie Jane Patterson 35 Insurance Sales Manager 13 Natty Lane
27/09/1997 Jason Pollard 24 Specialised Coater, Piston Manufacturer 2 Amy Street

Hazel Maxine Whittaker 31 Cleaner 2 Amy Street
30/10/1999 Paul William Gray 41 Senior Care asst, Housing Association 222 Keighley Road

Maureen Joyce Hurst 49 Cook, Junior School 222 Keighley Road
04/12/1999 David Philipson 50 Builder 59 Meadow Drive

Andrea Wolfenden 34 Accounting Technician 59 Meadow Drive
13/05/2000 Lee Curtis Munroe 31 Wood Turner 10 Heathmoor Way

Sandra Buttriss 30 Restaurant Chef 10 Heathmoor Way
27/05/2000 Mark Russell Sykes 36 Electrician 9 Nursery Grove

Sharon Armstrong 44 Ambulance Driver 9 Nursery Grove
30/09/2000 Gregory Garfield Baskerville 48 Orthotic Technician 154 Illingworth Road

Ruth Ann Steele 31 Research Scientist 154 Illingworth Road
08/12/2001 Richard Davison 49 Bus driver 59 East Fountains

Dorothy Anne Ogilvie 47 Cleaner, Buses 59 East Fountains
30/08/2003 Gary Stewart Cutts 31 Welder 13 Dodgeholme Gardens

Lucy Ann Oakes 27 Packer 13 Dodgeholme Gardens
02/07/2005
Terence Cutts 58 HGV Driver 121 Keswick Close

Tina Maria Ryan 39 Housewife 121 Keswick Close
08/10/2005 Frank Hayburn 39 Wagon Driver/Shunter 103 Ovenden Way

Tracy Michelle Kershaw 24 Sales & Marketing Co-ordinator 59 East Fountains
05/11/2005 Leonard Tyler 69 retired Carding Engineer 15 Heathmoor Way

Joyce Taylor 72 Newsagents, Rtd. 35 Heathmoor Way
16/06/2007 Anthony Davies 36 Chef, Hotel 10 Seedhill Terrace

Abigail Lisa Jenkin 22 Customer Service, Bank 10 Seedhill Terrace
22/12/2007 Andrew John Hellawell 34 Trainee GPS Engineer 7 Whitehill Drive

Kirsty Louise Brown 36 Business Adviser. 7 Whitehill Drive
08/08/2008 Benjamin Christopher Lewis 21 IT Technician. School 27 Chestnut Street

Danielle Stacey Simpson 21 Care Assistant, Nursing Home 27 Chestnut Street
15/05/2010 Scott Wilson 26 Workshop Controller 37 Moorside Gardens

Linsay Anne Rowe 29 Clerk 37 Moorside Gardens
17/07/2010 Neville John Deighton 34 Welder 29 Stourton Grove

Michelle Lee Harrison 34 Insurance Clerk 39 North Byland
02/10/2010 James Edward Flint 36 Research Scientist 76 Windmill Court. Newcastle

Elizabeth Alison Mitchell 29 Scientist New Laithe House, Illingworth
29/12/2010 Geoffrey Widdop 56 Parts Manager Upper Brockholes

Judith Ann Murphy 54 Head Teacher's P.A. Upper Brockholes
04/04/2015 Andrew Dixon 24 Software Developer Heath Moor Way

Krystina Suzanne Tuszynski 24 Teacher Heath Moor Way
11/04/2015 Mark Keney Dale 45 Civil Enforcement Officer Forest Avenue

Rachel Murray 38 Full Time Mother Forest Avenue

The Calderdale Archive Service indicates the following regarding researching earlier marriages at Mount Zion:

Even though copies (the main ones required by law) of Mount Zion marriage registers would be with the General Register Office, the duplicates which (presumably) would have been kept at Mount Zion at one time, have obviously not been deposited here at WYAS Calderdale (this is not a legal requirement).
This is a pattern often repeated with nonconformist places of worship: even though marriages were licensed to be performed from one date or another, marriage registers do not always survive to be deposited by enlightened individuals in archives such as ours. One assumes: they were simply lost
OR they were kept in private hands
OR duplicates were not kept (we are not sure of the requirement in this respect)
OR duplicates were handed in with the main registers to the GRO at a subsequent stage (sometimes, after a ‘sort-through’ of things at the GRO, duplicate copies which are found there are sent to us, but this does not always happen).
Many gaps thus exist in the post -1837 nonconformist marriage records held here, but these gaps would not exist in the GRO record.
If you would like more details of Mount Zion marriages, then this would perhaps be a good place to start? General Register Office

© Mount Zion Chapel
Page updated: January 31 2017
Webmaster:
Any comments regarding this site will be thoughtfully received!